Nutirakendus Avastusrada aitab looduses seigelda

Pühapäev, 14. aprill on rahvusvaheline õuesõppepäev. Seega aja eesoleval nädalavahetusel nii ennast kui ka nutisõltuvuses lapsed õue tärkavat loodust märkama ning tervist turgutama. Kuigi loodus on võimalus ekraanidest eemal olla, tasub nüüd siiski nutiseade kaasa võtta ka loodusretkele, et proovida rakendust Avastusrada.

rebase-rada-matkamine-85892115

Aprill on südamekuu, kosmonautikakuu, #kõigieesti kuu, aga ühtlasi mõnus aeg õuesõppeks ja matkamiseks, sest talv on taandumas ja loodus kevadiselt tärkav.

Sel korral on üleskutse mõneti kummaline, kuigi nutiriigile kohane - võta metsa loodust avastama kaasa ka nutiseade. Ja mitte ainult fotode tegemiseks ja nende sotsiaalmeedias jagamiseks.

Nutiseade on vajalik, sest Keskkonnaamet koos Tallinna Ülikooliga on tegelikult juba hulk aega tagasi hakkama saanud põhjaliku netilehega ja rakendusega, kuhu on koondatud erinevad loodusteadmistega seotud asutused, kohad ja rajad looduses. Mõeldud on ka vaba aja veetmisele.

Võttes nutitelefonis või ka arvutis lahti rakenduse, avaneb kolm valikut: keskkonnahariduskeskuste rajad, mis on jõukohased eri tasemega külastajatele; kooliõpilastele mõeldud rajad, mis aitavad kinnistada loodusainete teadmisi ning “Vaba aeg” – meelelahutuslikud rajad linnalooduses liikumiseks või seikluse otsimiseks.

 

Tänasest 30. aprillini on igas Eesti maakonnas avatud vähemalt üks „Liigu ja õpi Avastusrajal“ virtuaalne rada, mille läbimist looduses toetab nutiseadme veebilehitsejas töötav rakendus.

Igal rajal on vähemalt 15 kontrollpunkti, kus osalejad saavad küsimustele vastates oma teadmisi testida ja koguda uut infot piirkonna loodus- ja kultuuriobjektide kohta. Raja läbimine ja ülesannete lahendamine võtab aega kuni poolteist tundi.

„Peagi algaval looduskaitsekuul on sel aastal läbivaks teemaks igaühe loodushoid. Tänavu on kõigil avastusradadel mõned sellised ülesanded, mis suunavad matkaja mõtlema, mida igaüks meist saab looduse heaks igapäevaselt teha. Sageli algab maailmaparandamine juba väikestest lihtsatest sammudest, näiteks saab ka linnas elades oma rõdule lilli istutada või maja ette lillepeenraid rajada, et luua putukatele rohkem tolmeldamise võimalusi. Siledaks niidetud muruplatsid ei loo häid tingimusi elurikkuse arenemiseks, seetõttu võiksime hakata väärtustama ka looduslikke õitsvaid niidutaimi linnaruumis,“ lausus Maris Kivistik, Keskkonnaameti keskkonnahariduse osakonna juhataja.

 

Keskkonnaamet kutsubki nüüd õpetajaid olemasolevaid avastusradu testima ning seejärel ise rakenduse abil uusi radu looma. Õppevahend võimaldab kombineerida uusimaid tehnoloogilisi lahendusi õuesõppe, elamus- ja avastusõppe meetodiga, olles põnev nii oma tehnilise lahenduse kui ka selle looduses rakendatavuse poolest.

Kõik rajad on leitavad Avastusraja kodulehel, kust igaüks saab valida endale meelepärase. Mängimiseks on vajalik laetud ja internetiühendusega nutiseade, millel peab olema lubatud asukoha määramine.

Ühtlasi ootavad rakenduse loojad ka soovitusi, kuhu võiks veel rajada mõne põneva avastusraja ja mis teemal see võiks olla.

 

Artikkel ilmus algselt delfi.ee veebis.