Zoomi mured ja rõõmud

Happy young woman with headset talking on her laptop

Pea meeles, et Zoom on arvutile ressursimahukas. Enne Zoomi loengu käivitamist taaskäivita arvuti ja ava ainult need aknad, mida Sul on õppetööks vaja.

Põnev lugemine õppejõu muljetest Zoomi kasutamise kohta: https://www.tlu.ee/hti/meediavarav/blogid/zoom-luubi-all-koolitaja?fbclid=IwAR3Q43ei_l6YU05mRaL6jCpk3991LceotWaCJSsQ0EoC2WU3RLbiDqBKCpE

TLÜ haridusteaduste instituut kutsub osalema seminaride sarjas "Veebipõhise õppe ABC", mis toimub Zoomi vahendusel igal kolmapäeval kell 15–16.

Sari algab 8. aprillil ja kestab kuni 10nda juunini.
Liitu üritusega siin: https://zoom.us/j/930551449

Seminaridel arutletakse koos haridusteaduste instituudi andragoogika õppejõudude ja TLÜ EDUSPACE tehnoloogiaga õppimise ja õpetamise uurimise labori meeskonnaga veebipõhise kontaktõppe sisu üle ning jagatakse nippe ja soovitusi, kuidas tõhusalt veebi vahendusel kontaktõpet korraldada.

Üldine

Kuidas teha valgel tahvlil grupitööd ja jagada ekraani, dokumenti, slaide, videot?

Selleks, et valge tahvel kõigile ekraanidele saada, tuleb ühel inimesel teha ekraani jagamist (screen sharing, roheline nupp keskel kõne ajal). Ekraani jagamisel saab valida, mis allikat avada (nendest, mis arvutis parasjagu arvutis lahti on), pilt, dokument, internetis olev jms ja lisaks on valikus White Board. Kui seda jagatakse, saab iga osaleja üleval ribas valida “View Options” -> “Annotate”. Siis tekib uus riba, kus saab valida pliiatsi värvi, suuruse, teksti, templi jms. Nii saab igaüks, kes valib “Annotate”, tahvlile kirjutada.

samm1

Dokumendi jagamiseks võib selle lisada Chat-i failina.

Zoomi enda ekraani jagada ei saa (näiteks ei saa näidata osalejatele, kuhu vajutada Zoomis, et muuta teatud seadistusi).

Kui soovite näidata rohkem pilte ekraani jagamise ajal, siis programm näitab ainult ühte pilti (kui te noolega edasi klikite, siis osalejad näevad ikka esimest pilti), seejärel tuleb jagamine lõpetada, avada uus pilt ja uuesti jagada ekraani. Seega oleks mugavam eelnevalt piltidest teha slideshow.

Video näitamine ekraani jagamise ajal võimaldab kuulda teistel videost heli, kui te ei kasuta kõrvaklappe, vaid kasutate kõlarit. Teine võimalus on muuta Audio seadistusi.

 

Kas kohtumist saab samaaegselt salvestada nii pilve kui ka arvutisse?

Ei, korraga saab salvestada ainult pilve või ainult arvutisse. Salvestada saab iga osaleja, kui see pole seadetes määratud teisiti.

Kuidas toimub osalejate kutsumine/ liitmine?

All ribas on Invite+ nupp. Seal saab lingi, millele vajutades saab kutsuda liituma.

 

Kus saab pildiks foto valida?

Zoomi tarkvaral (või brauseris) on profiili seadistused (Profile-> Settings), kus saab valida endale meelepärase pildi

 

Kas ühe lingiga saab korraga mitmesse seadmesse sisse liituda, aga sama kasutaja?

Jah

Kuidas saaksin muuta videos tausta enda taga?

Kuna õppetöö toimub kodust, siis oma kodu privaatsust tuleb kaitsta. Kui Sul on tasuline Zoomi litsents, siis saad endale taustaks ülesse laadida ekraanipildi või kasutada ka videot. Samuti valida olemasolevate hulgast. Kõige lihtsam viis tausta vahetada on siis, kui Sa juba kõnes sees oled.

Vali kaamera märgi juures “Choose Virtual Background”.

samm2

Enne, kui hakkad valima pilti, loo endale valmidus. Selleks mine avanenud akna all keskel olevale valikule “I have a green screen” ja võta ära linnuke. Süsteem pakub Sulle võimalust laadida alla tarkvara. Laadi see alla. Nüüd oled valmis valima pakutavate taustapiltide hulgast või + abil saad ülesse laadida oma fotosid.

 

Detailsemalt tausta muutmisest: https://support.zoom.us/hc/en-us/articles/210707503#Instructions

samm3

ZOOMI UUENDUSED TURVALISUSE TAGAMISEKS

Turvalisuse ikoon (Security Icon) tööriistaribal kohtumise algatajatele (Hostile)

Kohtumise algajatal on nüüd paneeli juhtelementides valik, kus on kõik Zoomi olemasolevad koosolekusisesed turvakontrollid ühes kohas. See hõlmab koosoleku lukustamist, ooteruumi lubamist ja palju muud. Kasutajad saavad nüüd lubada koosolekul ooteruumi ka siis, kui see funktsioon polnud enne koosoleku algust sisse lülitatud. Lisateabe saamiseks külastage seda hiljuti avaldatud ajaveebi.

Kutse nupp (Invite+) koosoleku tööriistaribal

Nupp, et kutsuda teisi teie kohtumisega liituma, on nüüd osalejate paneeli allosas.

Kohtumise ID-d ei enam ei kuvata

Kohtumise ID leiate klõpsates valikul „Osalejad“ (Participants), seejärel Kutse või klõpsates osaleja akna vasakus ülanurgas oleval teabeikoonil.

Failide edastamine vestluses

Kolmandate osapoolte failide edastamise võimalus koosolekul ja vestluses oli ajutiselt keelatud. Kohalik failiedastus on saadaval meie uusima väljaandega. Kolmandate osapoolte failiedastused ja klõpsatavad URL-id koosolekuvestluses lisatakse eelseisvas väljaandes tagasi.

Uus kohtumisega liitumise kord

Vaikimisi peavad kohtumisega liitumisel kasutajad oma Zoom kontosse sisse logima või selle looma. Host saab seadistustes võtta antud uuendust tagasi, et võimaldada osalejatel liituda ka ilma kontot omamata. Endiselt on võimalik logida sisse läbi Facebook-i.

E-kirju osalejate ootamisest enam ei saadeta

E-kirju, mis olid saadetud hostile, kui osalejad liitusid kohtumisega enne hosti ning ootasid kohtumisega liitumist, enam ei saadeta.

Seadistamine osalejatel end ümber nimetada

Konto administraatorid ja hostid saavad nüüd keelata osalejate võimaluse end igal koosolekul ümber nimetada. See säte on saadaval veebiportaali konto, rühma ja kasutaja tasemel.

Keeleline muutus

„Kataloog” kannab nüüd nimetust “Kontaktid”.
„Minu rühmad” on muudetud väärtuseks „Minu kontaktid” ja „Ettevõtte kataloog” on versioonis 4.6.10 nüüd „Kõik kontaktid”.

SOOVITUSED TURVALISUSE TÕSTMISEKS

Pärast koosoleku alustamist ja enne ooteruumist kellegi lubamist minge jaotisse “Share Screen”  ja muutke sätteid nii, et ainult Host saaks oma ekraani jagada.

turvalisus1
turvalisus2
  1. Kaaluge seadetes “sisenemisel vaigista osaleja mikrofon” aktiveerimist (Mute participants upon entry), et lisada veel üks kaitsekiht, kontrollides iga osaleja videot enne, kui nad midagi ütlevad.
  2. Kaaluge seadetes “osalejad ei saa mikrofoni sisse lülitada” (participants can’t unmute themselves ) kasutamist suurte rühmade jaoks või täiendava esialgse turvalisuse kihina ülaltoodud kohese vaigistuse korral
  3. Kui kasutate tahvlit, lülitage kindlasti osalejate tahvlile kirjutamise võimalus välja
  4. Jälgige, et ekraani jagamisel jagate ainult vajaliku dokumendi, mitte kogu ekraani.
  5. Seadetes on võimalus muuta vestluse sätteid nii, et osalejad ei saa üksteisele saata privaatseid sõnumeid. Sel juhul näete Te kõiki sõnumeid ning kontrollite potentsiaalselt ohtlike linkide saatmisi.
  6. Kaaluge koosoleku lukustamist 10 minuti pärast peale selle algust. Nii ei saa liituda hilinejad või kutsumata osalejad.
  7. Avalike ürituste korraldamisel vältige oma personaalse Zoomi ID kasutamist. Samuti kaaluge seda, et enne ooteruumist kellegi vestlusesse lubamist ootate, kuni ooteruumis on 2-3 või inimest.
  8. Hostil on võimalus eemaldada segavaid või häirivaid osalejaid kohtumiselt ning määrata seadetes, kas nad saavad taas ühineda kohtumisega või mitte.
  9. Osalejat saab soovi korral panna ootele (On Hold). See tähendab, et tema mikrofon ja kaamera lülitatakse välja ning ta ei näe, mis kohtumisel toimub. Igal hetkel võib teda kutsuda tagasi (Take Off Hold).
  10. Host võib soovi korral seadetes aktiveerida sätteid, et tal tekiks võimalus kohtumise ajal välja lülitada osalejate video, mikrofon, ekraani jagamise ajal osalejate poolseid märkmete lisamist (annotate), privaatseid vestluseid ning failide saatmist läbi vestluse.
  11. Proovige “Ooteruumi” (Waiting room) võimalusi. Sel ajal, kui osaleja ootab kohtumisele pääsemist, võib ta lugeda näiteks suhtlemise korda või täpsustavaid juhiseid. Teksti saate määrata seadistustes. Täpsem tutvustus siin: https://support.zoom.us/hc/en-us/articles/115000332726-Waiting-Room
turvalisus3

Õpetajale/Õppejõule

Kas ma teen uue zoomi koosoleku, kas ID tekib automaatselt?

Uut koosolekut saab teha, kui on tehtud zoomi konto, videokõnel tekib automaatselt link ja ID. Samuti võib siseneda läbi Facebook-i, siis on konto seotud selle e-postiga, mis on seotud ka Facebook-iga.

 

Kas chat salvestub automaatselt?

Aeg-ajalt võib chat-i salvestada, kui seal üliõpilastele linke jagatakse. Hiljem on mugav tudengitele see info järgi saata. Chat-i seadistusi saab muuta browser-is, näiteks saab aktiveerida võimaluse automaatseks chat-i salvestamiseks.

samm4

Kas ülikoolil koolitajana on olemas õigus rühmatöö ruume luua?

Erinevaid ruume saab luua läbi iga konto, millel on tasuline litsents. Tasuta litsensiga kahjuks ruum korraldada ei saa.

 

Kuidas teha nii, et iganädalasel kohtumisel oleks üks ja sama link?

Juhend personaalsete kohtumiste korraldamiseks:

https://support.zoom.us/hc/en-us/articles/201362843-Personal-meeting-ID-PMI-and-personal-link

Teine võimalus on panna linnuke “recurring meeting” juurde, kui korraldad korduva kohtumise.

samm5

Kas saan kõne omaniku (Host) positsiooni üle anda?

Jah. On võimalik määrata teine inimene omanikuks. Ta saab lõpetada kõne kõigi jaoks, kontrollida ekraani jagamist ja muuta muid seadistusi. Algsel kõne loojal on võimalus lahkuda, et teiste jaoks kõne jätkuks. 

Hosti vahetamiseks peab osalejast vasakul valima “more” ning “Make Host”.

Kindluse mõttes on soovituslik määrata endale kaasomanik (Co-Host), et arvuti hangumise või ettearvamatute internetiühenduse tõrgete tõttu videokõne kõigi jaoks ei katkeks. Vastasel juhul võib chat kustuda.  

samm6

Kuidas saan teha kõne erinevates “ruumides”?

Kõne omanik saab määrata osalejad erinevatesse zoomi ruumidesse, kus nad omavahel saavad suhelda. Igal hetkel võivad nad suunduda tagasi peakõnesse (Main meeting) ja Host saab igal hetkel osalejad peakõnesse tagasi kutsuda või saata sõnumi.

Enne ruumide korraldamist peab kindlasti brauseris (Account Settings) olema määratud luba. 

samm7
samm8

1) Erinevate ruumide korraldamisel saab Host muuta ruumi kestuse seadistusi ja ruumide vahel liikumise tingimusi.

samm9

3) Host võib saata ruumidesse sõnumi (kuid ruumis viibivad ei saa talle sõnumiga vastata):

samm11

2) Host määrab ise osalejad ruumidesse:

 

samm10

4) Samuti võivad osalejad kutsuda Hosti endale ruumi appi.

samm12

Kuidas toimub küsimustiku loomine (Polling)?

Antud võimalus on ainult kasutajatele tasulise litsentsiga.
Lühike õpetusvideo: https://youtu.be/erz4xtQHoVs

1. Esiteks tuleb oma konto seadistuses (https://zoom.us/account/setting) lubada küsimustiku loomine.

samm13

2. Ava juba loodud kohtumine või loo uus. Liigu kõige alla ja kliki “Add”.

samm14

3. Sisesta pealkiri ja esimene küsimus. Alguses saad valida, kas soovid anonüümset täitmist ja vastamise tüüpi, kus osaleja saab valida ühe küsimuse vastuseks ainult ühe variandi või mitu.  Ühe kohtumise jaoks saab luua mitu küsimustikku (mitte rohkem kui 25).
Küsimustikku on võimalik luua ka kohtumise ajal, vajutades kõne akna olevale nupule “Polling”, mille järel avaneb interneti brauser, kus teha läbi varem kirjeldatud protseduur.

samm15

4. Et alustada küsimustikule vastamine, vajuta kõne ajal menüü ribas olevale nupule “Polling”.

samm16

5. Vajuta “Launch Poll”.

6. Küsimustiku sulgemiseks vajuta “End Poll”. Kui soovid tulemusi jagada osalejatega, kliki “Share Results”. Samuti võib jagamise lõpetada “Stop Sharing”.

7. Host võib soovi korral vastused alla laadida, kui kohtumine on läbi.

 

NB! Küsimustikku ei saa käima panna, kui oled ühe kontoga mitmes seadmes sisse logitud!

Osalejale/õppijale

Kuidas liituda mõne ruumiga (Breaking Rooms)? 

Osalejale tuleb ruumiga liitumise kutse, kui Host aktiveerib ruumidesse jaotumise.

samm17
samm18

Kas inimesi ja ruume saab ise valida?

Valida võib näiteks suuliselt kokku leppides, aga Host määrab osalejad ruumidesse ise. Ruume loob Host enne kõne algust.

 

Record nupule vajutades ütleb: küsi luba Hostilt.

Kõik on õige. Host võib anda loa salvestada videokõne arvutisse. 

 

Mina ei kuulnud seal ruumis kedagi ja mul ei näidanud kedagi teist seal ruumis. Kas ma oleks pidanud kuskile veel klikkima?

Võimalik, et sattusite kogemata valesse ruumi, mis oli tühi. Või oli ekraani vaade seadistatud väikeseks, et nägite ainult ühte pilti, kuna kõik antud hetkel vaikisid. 

 

Ma sain rühma sisse ning nägin teisi ja kuulsin, kuid nemad mind ei näinud ega kuulnud. Mida tegin valesti?

Ilmselt oli mikrofon ja pilt kinni pandud. All ribas saab kaamera ja mikrofoni peale vajutades need tööle saada, kui arvuti seaded lubavad.

Lae alla: kontaktõpe1

Lae alla: kontaktõpe2

Lae alla: kontaktõpe3

Lae alla: kontaktõpe4

Lae alla: kontaktõpe5

Lae alla: kontaktõpe6

Lae alla: kontaktõpe7

Lae alla: kontaktõpe8

Lae alla: kontaktõpe9

Lae alla: kontaktõpe10

Vaata esimest salvestust:

https://youtu.be/072wodoyvlo

Vaata teist salvestust:

https://youtu.be/5ofxJHUHxFE

Vaata kolmandat salvestust:

Vaata neljandat salvestust:

Vaata viiendat salvestust:

https://youtu.be/TDyHQoSl9NQ

Vaata kuuendat salvestust:

https://youtu.be/tuZKpXyEj_E

Vaata seitsmendat salvestust:

https://youtu.be/Hbo7mA7eFZY

Vaata kaheksandat salvestust:

https://youtu.be/mCVjmVWbkv0

Vaata üheksandat salvestust:

https://youtu.be/Uq0MOm0AcwY

Vaata kümnendat salvestust:

https://youtu.be/Rfwd6gqb7YY

Vaata videosalvestusi esitusloendina: