Elamustöötuba - globaalne STEAM võrgustik (www.experienceworkshop.org) - ehitame koos torni, mis sümboliseerib koostööd ja loovust!

Töötoa korraldaja:

EDUSPACE õppimise ja õpetamise uurimislabor - Tallinna Ülikool, https://www.tlu.ee/et/eduspace

Läbiviija:

Kristóf Fenyvesi, Jyväskylä ülikool - Elamustöötuba - organisatsioon Bridges
konverents-06-03
konverents-06-031

Keel:

inglise, ungari

Kirjeldus:

4–5 meetri kõrguse Warka veetorni üheskoos ehitamine on ehtne ühisettevõtmine. Iga torn võib olla erinev. Struktuuri uurimiseks kasutame digitaalseid vahendeid. Loovuse arendamiseks ja kujutlusvõime suurendamiseks ühendame digitaalse modelleerimise praktilise tegevusega. Torni võib kogu ürituse vältel kasutada näiteks kohtumiskohana uute mõtete ja kontseptsioonide koosloomiseks ja jagamiseks. Konstruktsioonile saab riputada väiksemaid esemeid ja märkmeid, selle kõrgust saab reguleerida vastavalt vaba ruumi olemasolule.

Warka veetorn on itaalia arhitekt Arturo Vittori sotsiaalne disainiprojekt, mille eesmärk on aidata Etioopia elanikke joogivett puudutavates igapäevastes väljakutsetes. Tänu oma ainulaadsele geomeetrilisele struktuurile on Warka bambusest veetorn võimeline koguma joogivett õhus kondenseerunud veest (vihm ja udu). Torni kolmnurkseks lõhestatud bambusraamil on võrk, mis niisketes ilmaoludes kogub veepiiskasid. Tilgad voolavad raskusjõu mõjul alla ja jõuavad kollektorisse. Sealt suunatakse vesi edasi torni aluse keskosas asuvasse säilituspaaki. Tornile on paigaldatud ka varikatus, muutes torni nii eluks vajaliku vee jagamise kohast torni omavate ja haldavate külaelanike jaoks sotsiaalseks kohtumispaigaks. Kohaliku kogukonna liikmed saavad katuse varjus kohtuda ja pidada avalikke arutelusid.

Osalema on oodatud:

õpetajateks õppivad tudengid, õpetajad, haridustehnoloogid, õpetajate koolitajad, õppejõud, lapsed, pered.

Osalejate arv:

kuni 30

Õpiväljundid:

Osaleja on:
  • interdistsiplinaarne / STEAM-i probleemide lahendamise kogemus
  • mõtteviisi paindlikkus / motivatsioon koostöö süvendamiseks ja kogukonna tugevdamiseks
  • põhiteadmised veeringlusest
  • säästliku mõtteviisi arendamine

Töötoa läbiviijast

Kristóf Fenyvesi, PhD (s. 1979) on Soomes Jyväskylä ülikooli haridusuuringute instituudi STEAM (teadus, tehnoloogia, inseneeria, kunstid ja matemaatika) trans- ja multidistsiplinaarse õppimise ning kaasaegse kultuuriuuringu teadur (https://ktl.jyu.fi/et).

Lisaks on Kristof maailma suurima matemaatika-, kunsti- ja haridusvaldkonna ühisorganisatsiooni Bridges (www.bridgesmathart.org) asepresident.

Alates 2016. aastast on Kristof Euroopa Matemaatika Seltsi üldsuse teadlikkuse tõstmise komitee liige. Aastatel 2013-2017 töötas ta Rahvusvahelise Sümmeetria-assotsiatsiooni (www.symmetry.hu) tegevjuhina ja 2008. aastal asutas ta nn kogemuste seminari, mis on oma olemuselt ülemaailmne STEAM-võrgustik (www.experienceworkshop.org). Euroopa Komisjon on teda korduvalt kutsunud STEAM-i H2020 ja Erasmus+ projektide hindamistele eksperdiks. Kristofi artiklid on ilmunud sellistel foorumidel nagu The Notices of the American Mathematical Society, MAA Focus - Ameerika Matemaatika Assotsiatsiooni Newsmagazine, Nexus Network Journal, The Mathematical Intelligencer ja Comparative Philosophy. Ta on erinevate mainekate raamatute peatükkide autor ning on toimetanud mitmeid matemaatika-kunstiõpetuse käsiraamatuid, sealhulgas interdistsiplinaarsuse esteetikat käsitlevaid: kunst ja matemaatika (Springer-Birkhauser, 2017, koostöös Tuuli Lähdesmäkiga) ning veel teisigi matemaatika- ja kunstiõppealaseid ressursse. Paljud tema raamatud ja artiklid on avalikud ja vaba juurdepääsuga. Ta töötab mitme teadusajakirja, sealhulgas Taylor & Francis “Journal of Mathematics and Arts” toimetuses. Krisrof on olnud väga aktiivne mitmesuguste rahvusvaheliste teaduslike ürituste, haridusprogrammide, näituste ja STEAM-i töötubade ning festivalide korraldamisel kogu maailmas, sealhulgas oma elamustöötoa Global STEAM Network eripanustega Jaapani silmapaistval teadustegevuse festivalil “Science Agora” Tokyos, Lõuna-Aafrika Kaplinnas toimuv “Open Design Africa”, ja “Ars Electronica festival”, Austrias Linzis.